Hledat
košík 0
P

O krbech a topení

O krbech a topení

1. Na začátku má být důkladná analýza k čemu Vám bude krb sloužit

Velmi snadno se Vám může stát to, co mnoha před Vámi, kteří sdělili krbaři, že jim stačí jednoduché a levné řešení, protože si občas jen tak pro radost zatopí. Přitom ve skutečnosti toužili po topidle, které jim bude produkovat levné teplo po většinu topné sezóny.

Opačným extrémem je pak například velká (a tedy také velmi výkonná) krbová vložka instalovaná v místnosti, která nemá šanci absorbovat ani pětinu vyprodukovaného tepla.

Vyhněte se těmto omylům a důklaně proberte s Vaším krbařem jak budete krb používat a požadujte, aby Vám navrhl řešení přiměřené Vašim skutečným potřebám.

 

2. Vždy začněte od komína

Bez konzultace stavu komína a jeho parametrů nevybírejte krbovou vložku a určitě ji nekupujte. Dobrého krbaře poznáte také podle toho, že dokud se neseznámí s Vaším komínem nebo jeho parametry změřenými profesionálem, nebude Vám chtít doporučit konkrétní typ krbové nebo kamnové vložky.

Jako velmi rámcové vodítko lze definovat komín průměru 180 - 200 mm s účinnou výškou nejméně 6 m a úhlem napojení 45°.

Pokud máte komín, který má vzhledem k okolnímu prostředí relativně malý tah, pak Vám pomůže krbová vložka s výsuvem, který částečně eliminuje zakouření do místnosti při přikládání paliva.

 

3. Zvolte správně způsob předávání tepla

Máte 3 možnosti a také jejich kombinace:

Ohřev vzduchu. Tomuto řešení se říká konvekční princip a více se dozvíte na 20-té straně tohoto katalogu. Toto řešení je vhodné tam, kde využíváte krb jako doplňkový nebo pouze designový zdroj tepla, nebo ho chcete používat k rozvodům teplého vzduchu.

Sálání tepla. V tomto případě ohřívá krbová nebo zejména kamnová vložka přímo obestavbu a z jejího povrchu vyzařuje teplo do interiérů. Podrobněji viz strana 20. Krbaři tomu také říkají těžké stavby. Takové řešení je využíváno tam, kde je požadován dlouhodobý výdej tepla a jeho akumulace (večer zatopíte a ráno ještě hřeje). Pak hledejte produkty ROTO nebo kamnové vložky řady KPL a k nim akumulační tvarovky AK.

Ohřev topné vody. Velmi moderním a efektivní řešení, které Vám umožní větší část výkonu krbové nebo kamnové vložky přenést do vody a tou pak teplo distribuovat tam, kam potřebujete (nebo si je také schovat v akumulační nádrži na zítřek). Tyto systémy vyžadují krbaře topenáře a neváhejte proto zaplatit za odborně zpracovanou dokumentaci, zahrnující příslušný výpočet. Tyhle peníze se Vám vrátí.

 

4. Věnujte pozornost zástavbové pozici a tepelné izolaci od stavební konstrukce

Při plánování umístění krbu ve Vašem domě je vždy třeba vzít v úvahu minimální vzdálenosti od odizolovaných konstrukcí (min. 80 mm). Velkou pozornost věnujte tepelné izolaci stavby krbu a teplovzdušných rozvodů od stavby domu. Vhodným výběrem místa také můžete ušetřit mnoho za rozvody teplého vzduchu do dalších místností. Dřevěné konstrukce by neměly být dlouhodobě vystaveny vyšší teplotě, než 55C°, jinak hrozí samovznícení. Způsob jak provádět izolace, tloušťky izolačních desek, nebo odvětrávané mezery přenechte na zkušenostech krbařských firem.

Při výběru místa zhodnoťte také možství tepla vysálaného předním sklem. Bývá to až 30% celkového výkonu krbové vložky. To je teplo, které skončí v jedné konkrétní místnosti a Vy z ní můžete mít neplánovanou saunu. Množství takto vyzářeného tepla se dá snížit použitím dvojitého zasklení, které si jako variantu můžete u nás objednat.

Dohlédněte na správné řešení externího přívodu vzduchu pro spalování, zejména z hlediska jeho odizolování a regulace.

 

5. Zamyslete se nad transportní cestou paliva

Tato chyba mrzí mnoho paní domu, které pykají za to, že na začátku projektu stavby krbu se nikdo nezamyslel nad takovou maličkostí, jako je množství paliva, které budete muset do topidla dopravit přes Váš interiér. Například pokud máte krbovou vložku o výkonu 15kW s rozvodem tepla do dalších částí domu a Vy ji používáte jako hlavní zdroj tepla, tak přes Váš obývák přenesete za jednu topnou sezónu cca 10 m3 dřeva, a obráceně cca 200 litrů popela.

Přitom na tento problém máme pro Vás jednoduché řešení, a tím jsou krbové vložky se zadním přikládáním (např. z chodby nebo nejlépe z tech. místnosti kde můžete mit i týdenní zásobu paliva). 

 

6. Zvažte zda realizovat stavbu krbu svépomocí

Krbař (a už vůbec kamnář) není zedník - krbařina je devatero řemesel a znalostí. Proto je jeho práce poněkud nákladnější. Pokud si krb vybudujete sami, tak můžete výrazně uspořit. Vezměte však v úvahu také míru rizik (zejména bezpečnostních), které práce bez potřebných zkušeností přináší. Jste li velmi zruční a řemeslně zdatní, můžete to zkusit. Určitě byste ale měli znát základní stupnici náročnosti kde mezi nejsnadnější realizace patří jednoduché obestavby krbových vložek které mají sloužit spíše k designovému nebo příležitostnému topení. Na druhém konci žebříčku jsou topidla určená pro časté používání a zejména systémy s akumulací tepla, s tahovými systémy a s předáváním tepla do vody. Tam se vždy obracejte na profesionály.

A vždy se ptejte na reference.

Investice do láhve dobrého vína, se kterou navštvíte někoho, kdo v krbu postaveném Vámi vybraným krbařem pár let topí, je tou nejlepší investicí, kterou můžete udělat. Nebo se můžete zeptat nás a my Vám doporučíme, některého z našich osvědčených partnerů. Za ty dáme ruku do ohně.

 

7. Ptejte se na materiály ze kterých bude Váš krb

Tak jako krbař není zedník, tak také materiál pro stavbu krbu není bežným stavebním materiálem. Proto je také dražší. Teploty, které působí na vnitřní části obestaveb krbových vložek a krbových kamen dosahují často přes 500°C. Běžné stavební materiály nejsou na takové zatížení konstruovány a dochází k jejich postupné degradaci. To co se uvolňuje (např. silikáty) a je unášeno proudícím topným vzduchem, budete dýchat Vy. Jen materiály konstruované pro tepelné namáhání Vám zaručí životnost, kterou očekáváte.

Ptejte se proto Vašeho krbaře na to, jaké materiály používá a žádejte jejich uvedení v nabídce (projektu) a chtějte také příslušné certifikáty. Všechny materiály, na které sálá teplo z krbové vložky by měly být s odolností 1000°C.

 

8. Používejte předepsané palivo

Na závěr rada pro ty z Vás, kteří jste svůj projekt úspěšně dotáhli do konce a topíte ve svém krbu.

Ač krbová vložka vypadá jako kus železa vyložený šamotem, jedná se o moderní, velmi pečlivě vyladěné zařízení, určené pro spalování dřeva předepsané vlhkosti. Tomu odpovídá řešení spalovací komory a použité materiály. Krbová vložka určitě neslouží ke zpopelnění všeho kolem domu co se nehýbe, odpady počínaje.

Pokud budete Ve vašem krbu topit tím, co je doporučeno, odvděčí se Vám dlouhou životností, čistým provozem a vysokou účinností.

 

Další kapitoly:

Jaká kritéria by měl splňovat funkční a moderní krb

Akumulační krby vydávají teplo o několik hodin déle než běžná krbová kamna

Výhody krbové vložky před otevřeným krbem a dalšími typy topidel musejí být pro každého zřetelné

 

 

Kontaktujte nás
Řehůřková
Jana Řehůřková
kamnářka, partneři Profikrby, smlouvy, obchod
+420 739 204 484
Bušová
Kateřina Bušová
kamnářka, partneři Profikrby,obchod
+420 721 294 124
Maňoušek
Patrik Maňoušek
prodej, obchod, servis
+420 733 373 838
Pořízka
Jaroslav Pořízka
obchod, poradenství, náhradní díly, servis
+420 739 204 495
Hlávka
Josef Hlávka
servis, technik
+420 516 410 252
Skoták
Jan Skoták
expedice, sklad
+420 739 204 494
Trávníková
Marie Trávníková
obchod, prodej
+420 604 275 879
Staněk
Eduard Staněk
sklad, zásilky
+420 733 644 470
Kde nás najdete
Profikrby s.r.o., Blansko 2506, 678 01, Blansko
IČ: 27 72 15 74
DIČ: CZ 27 72 15 74
Obchod: +420 516 410 252
Zákaznická podpora: servis@profikrby.cz
Provozní doba: Po - Pá 7:00 - 16:00
  Přestávka 12:15 - 13:00

Členství, certifikáty, oprávnění

 

ČLEN

CECHU KAMNÁŘŮ

ČESKÉ

REPUBLIKY

   

 

 
 
 

 Certifikované servisní a obchodní středisko

KOBOK v ČR

 

 

Certifikované servisní středisko Thorma

obchod, servis, náhradní díly  

 

Vzdělávání zaměstnanců ve společnosti Profikrby s.r.o. je podporováno v rámci projektu CZ.1.04/1.1.02/94.01099